Chceme vám být oporou a pomocí v tak významných chvílích jako je zrod nového života. Stejně jako vy, vážené budoucí maminky, si i my pro vás přejeme hladký, bezproblémový a bezbolestný porod. Přejeme si, abyste na svět přivedla zdravé miminko, a to bez porodního poranění na těle i duši.
Kdy vlastně vyrazit do porodnice?
S čím se u nás při porodu setkáte?
Každá jste jedinečná, proto je každý porod jiný. Podobnosti jsme shrnuli do následujících bodů:
Kdo se o mě bude starat?
Pokud vše probíhá fyziologicky, celým porodem vás provází jedna porodní asistentka v těsné spolupráci s lékařem. Lékař průběžně diskutuje průběh porodu s porodní asistentkou. V případě bezproblémového průběhu porodu je lékař přítomen při příjmu a poté až v samotném závěru porodu pro případ nutnosti řešení náhle vzniklých komplikací a následné kontroly a sutury porodního poranění.
I. doba porodní
V průběhu I. doby porodní se otevírají porodní cesty, kontrakce se zintenzivňují, prodýcháváte je, můžete využít přirozené úlevové polohy a prostředky (aroma/muziko/hydro terapii, napářku hráze, polohování na porodnickém gauči či lůžku). V pravidelných intervalech sledujeme stav miminka pomocí CTG, dle vašeho přání vám aplikujeme klyzma. V průběhu porodu můžete libovolně jíst a pít, ale chuť k jídlu mají maminky zřídka.
II. doba porodní
V průběhu II. doby porodní jsou již porodní cesty otevřeny, miminko vstupuje hlouběji do pánve a prochází porodními cestami. Ve vhodný moment aktivně pomáháte miminku na svět tlačením. Bezprostředně po porodu vám miminko položíme na bříško, dotepává pupečník. Pokud si tatínek troufá, dotepaný pupečník přeruší. V případě, že si tak přejete a máte předem vyřízeny potřebné náležitosti, provedeme odběr pupečníkové krve/tkáně – v tomto případě není možné dotepání pupečníku.
III. doba porodní
V průběhu III. doby porodní dochází k odloučení placenty, kdy je možné očekávat poslední slabší děložní kontrakci. Dle vašeho přání probíhá bonding, případně ošetření miminka.
IV. doba porodní
Po porodu placenty, tedy ve IV. době porodní, lékař zkontroluje, případně zašije, porodní poranění (můžete pokračovat v bondingu). Přibližně dvě hodiny po porodu se spolu s miminkem přesunete na svůj pokoj na oddělení šestinedělí. Tatínek či jiná blízká osoba vám mohou po celou dobu porodu i poporodního období poskytovat nenahraditelnou pomoc a podporu.
Přehled relaxačních pomůcek a technik
I my pro vás přejeme hladký, bezproblémový a bezbolestný porod. Připravili jsme pro vás širokou škálu možností relaxace a úlevy od bolesti v průběhu celého porodu. V prvé řadě vřele doporučujeme a preferujeme nefarmakologické metody jako:
Aromaterapie & masážní oleje
Hydroterapie
Napářka hráze
Tejpování
Polohování
Analgezie
Pokud by pro vás nebylo tlumení porodních bolestí přírodními metodami dostatečné, máme k dispozici záložní řešení:
Porod císařským řezem:
Pokud přirozený porod není pro vás nebo miminko bezpečný či je přímo život ohrožující, přistupujeme k porodu císařským řezem neboli sekcí.
V případě plánovaného císařského řezu budete s největší pravděpodobností při operaci při vědomí – ve spinální anestezii. Po celou dobu operace vás může doprovázet blízká osoba. Pokud to momentální situace dovolí, pak bezprostředně po příchodu miminka na svět dotepává pupečník; po jeho přerušení pediatr ihned zhodnotí zdravotní stav miminka. Bonding je možný ihned na operačním sále po domluvě s pediatrickým týmem, případně může v bondingu maminku zastoupit tatínek (doprovod) v místnosti speciálně určené k tomuto účelu. Po operaci zamíříte na JIP, kam vám sestřičky pravidelně přinášejí miminko ke kojení a mazlení. Na oddělení šestinedělí budete přeložena dle vašeho přání (jakmile zvládnete péči o miminko), obvykle následující den po operaci.
V případě akutního císařského řezu se náš postup liší v několika bodech. Jakmile zjistíme závažnost stavu, lékař vám v krátkosti vysvětli nastalé komplikace a důvod ukončení porodu císařským řezem. Ihned po tom, co naše doporučení odsouhlasíte, stvrdíte svůj souhlas podpisem informovaných souhlasů (s operací, s anestezií, s transfuzí) a zároveň vás připravujeme k transportu na operační sál (odběr krve, bandáže dolních končetin, zavedení močového katetru, žilní vstup…). Pokud to aktuální situace dovolí, může vás doprovázet blízká osoba i na operační sál, pokud to možné není, pak doprovod čeká v zádveří operačního sálu. Operace proběhne ve spinální/epidurální anestezii, pokud to stav miminka dovolí, častěji však akutní sekce vyžaduje celkovou anestezii (z časových důvodů – riziko prodlení při aplikaci spinální anestezie). Pokud to momentální situace dovolí, pak bezprostředně po příchodu miminka na svět dotepává pupečník; po jeho přerušení pediatr ihned zhodnotí zdravotní stav miminka. Dále je náš postup shodný jako při porodu plánovaným císařským řezem, tedy viz výše.
Doprovod:
Doprovodem rodičky může být partner či jiná dospělá osoba, maximálně 2 osoby. Osoba přítomna u porodu musí dodržovat tyto podmínky a zásady.
Miminko po porodu:
V maximální možné míře podporujeme kontakt skin to skin ihned od porodu, pokud to stav maminky i miminka dovolí. Tedy ihned po narození je mamince miminko položeno na hrudník, dotepává pupečník, ten je poté přerušen dle přání rodičů tatínkem, samotnou maminkou anebo porodní asistentkou. Dále můžete nerušeně pokračovat v bondingu. Základní ošetření, měření a vážení miminka probíhá dle vašeho přání a stavu miminka po přerušení pupečníku anebo odloženě. Dále děťátko zůstává s vámi na porodním boxu.
Informace pro rodiče o sledování novorozence po porodu
Národní centrum pupečníkové krve s.r.o.
Podrobné informace o možnostech odebrání, vyšetření, zpracování, skladování i samotného použití najdete na pupecnikovakrev.cz
Infolinka 800 682 522
Autologní pupečníková krev z laboratoří Národního centra pupečníkové krve byla poprvé využita k léčbě poškození mozku v důsledku tonutí.
Národní centrum pupečníkové krve je partnerem Nadačního fondu Pupendo – krev pro život. Cílem nadačního fondu je dostat do povědomí veřejnosti informace o uchování pupečníkové krve a pomáhat rodinám, kde se vyskytla závažná onemocnění, které by případná léčba pomocí pupečníkové krve mohla zmírnit či úplně eliminovat.
Cord Blood Center CZ
Je prvním nestátním zdravotnickým zařízením v ČR, které obdrželo povolení na činnosti týkající se odběru, zpracování, vyšetření, uskladnění a distribuci krvetvorných kmenových buněk z pupečníkové krve.
Cord Blood Center CZ nabízí tyto typy odběrů pro vlastní potřebu dítěte:
Možnosti léčebného využití najdete na https://cordbloodcenter.cz/vyuziti-pri-lecbe/standardni-lecba-pupecnikovou-krvi/
Ceny najdete na https://cordbloodcenter.cz/sluzby-a-ceny/cenik-sluzeb/
Cord Blood Center CZ má i program indikovaných sourozeneckých odběrů pupečníkové krve.
V případě, že v rodině je dítě s onemocněním standardně léčitelným pupečníkovou krví a maminka čeká další dítě, je pro rodinu bezplatný odběr, zpracování, vyšetření, zamrazení a uskladnění pupečníkové krve a tkáně pupečníku. Program probíhá ve spolupráci s Bankou pupečníkové krve ČR.
Rozhovor o využití pupečníkové krve v současnosti a o možnostech, které v medicíně otevírá placenta: https://www.youtube.com/watch?v=Zf8WBVvndnU&t=3s
Bezplatná infolinka: 800 900 138
zeptejse@cordbloodcenter.cz
cordbloodcenter.cz