Tisková zpráva
Kyjov, Brno, 7. dubna 2025 – V Nemocnici Kyjov se uskutečnilo významné setkání zástupců evropského projektu CCI4EU, Masarykova onkologického ústavu (MOÚ) a vedení Nemocnice Kyjov včetně Regionálního onkologického centra (ROC). Cílem setkání je diskutovat o možnostech rozvoje onkologické péče v regionech a zajistit její kvalitu na srovnatelné úrovni s velkými onkologickými centry.
Jedním z hlavních témat setkání v Kyjově je zajištění dostupnosti kvalitní onkologické péče i mimo velká městská centra.
MUDr. Jiří Tomášek, Ph.D., vedoucí lékař Regionálního onkologického centra v Kyjově: “Jde o to, aby maximu diagnostiky i léčby nejčastějších onkologických onemocnění bylo prováděno v našem Regionálním onkologickém centru v Nemocnici Kyjov, a to ve stejné kvalitě a podle stejných pravidel jako v Komplexním onkologickém centru v Masarykově onkologickém ústavu. Pokud je ale nutná superspecializovaná péče, tak velmi těsná spolupráce s MOÚ zajišťuje rychlý přístup k diagnostice a léčbě v MOÚ nebo v některé z fakultních nemocnic.“
Onkologická péče v regionech: Posílení spolupráce
Regionální onkologická centra hrají zásadní roli v šíření standardů kvality do menších nemocnic a zdravotnických zařízení. Nemocnice Kyjov je významným centrem onkologické péče pro Jihomoravský kraj a její spolupráce s Masarykovým onkologickým ústavem přispívá k dalšímu rozvoji této oblasti.
„Součástí představí i projekt Centra excelence pro nádory prsu, jehož cílem je zajistit dostupnost moderní diagnostiky a léčby pacientům v našem regionu. Spolupráce mezi naším onkologickým centrem a MOÚ už probíhá a chceme podpořit její další prohlubování a zajistit, aby pacienti v našem regionu měli stejnou kvalitu péče jako ve velkých specializovaných centrech,“ uvedl ředitel Nemocnice Kyjov MUDr. Jiří Vyhnal.
Po zahájení následovala diskuse o aktuálních výzvách v onkologické péči v regionech a prohlídka klíčových oddělení, včetně ARO, chirurgie, plicního oddělení, onkologie a nukleární medicíny.
Projekt CCI4EU je financován z programu Horizont Evropa a sdružuje 55 partnerů z 27 členských zemí EU a 4 asociovaných zemí. Hlavním koordinátorem projektu je Organisation of European Cancer Institutes (OECI). Mezi hlavní cíle patří podpora digitální transformace, výzkumu a inovací v oblasti léčby rakoviny. Tímto krokem přispívá k naplňování Evropského plánu boje proti rakovině a konceptu Mise Rakovina, jehož cílem je zajistit, aby do roku 2030 bylo 90 % pacientů s rakovinou léčeno v komplexních onkologických centrech. Zdroj: cci4eu.eu.
Kontakt pro média:
Veronika Hollerová, tisková mluvčí
hollerova.veronika@nemkyj.cz
777 908 294
www.nemkyj.cz