Tisk článku

Nutriční poradenství na vzestupu

Nutriční poradenství má místo také v rámci Nemocnice Kyjov. Tým nutričních terapeutek se zabývá poradenstvím v oblasti léčebné výživy podle druhu onemocnění. Dohlíží nejenom na stravu nemocničních pacientů. Obrátit se na nutriční poradnu lze také mimo hospitalizaci.
Péči nutričních terapeutů připomíná 16. květen, který byl AOECS (Asociací evropských organizací celiaků) v roce 2018 stanoven Mezinárodním dnem Celiakie a jeho náplní je každoročně ponaučit širokou veřejnost o tomto onemocnění.
„Celiakie je často dědičné autoimunitní onemocnění s doživotní nesnášenlivostí lepku (glutenu),
u které dochází k destrukci slizničních klků v tenkém střevě. Lepek se vyskytuje převážně v pšenici, žitě, ovsu a ječmeni, které jsou součástí běžně dostupných mouk a výrobků z nich,“ vysvětluje Jana Kopečková, nutriční terapeutka Nemocnice Kyjov a upozorňuje, že obezřetní by měli být celiaci při sledování informací na obalech potravin, jelikož jsou často tyto obiloviny použity jako zahušťovadlo. Ječmen je zase nejčastěji součástí piva a whisky, zdůrazňuje Kopečková. Nemoc se vyskytuje převáže od raného dětství, není neobvyklé, že onemocnění postihuje i lidi v pozdějším věku.
„Častými projevy této nemoci je náhlé hubnutí, průjmy, nechutenství, neprospívání, nadmuté a mnohdy bolestivé břicho po konzumaci potravin obsahující nevhodné obiloviny. Celiakie však nemusí mít žádné projevy, proto je v některých případech pozdně diagnostikována. Diagnostika spočívá v odběru krve, gastroenterologickém vyšetření a v některých případech i ultrazvukovém vyšetřením,“ upřesňuje Kopečková.


Potraviny budoucnosti v léčbě celiakie
Jedinou dosavadní léčbou této nemoci je bezlepková dieta, která zahrnuje běžně dostupné suroviny jako jsou rýže, kukuřice, pohanka, brambory a samozřejmě neochucené maso, mléčné výrobky, vejce, ovoce a zelenina.
„Méně typickými jsou tapioka, amaranth, quinoa a cizrna. Existují i potraviny přímo určené pro bezlepkovou dietu, které se v dnešní době vyskytují i v běžných supermarketech nebo v prodejnách zaměřující se na specializovanou výživu. Tyto potraviny jsou však ve vyšší cenové kategorii,“ zmiňuje nutriční terapeutka Nemocnice Kyjov.
„Bezlepkovou dietu je nutno striktně dodržovat, jelikož by mohlo dojít i k vážnějším důsledkům této nemoci jako jsou malnutrice potřebných látek, silný zánět až karcinom střev, v některých případech může dojít i k neplodnosti či psychickým problémům atd. S Celiakií se mohou sdružovat i další onemocnění např. Diabetes mellitus, porucha štítné žlázy, laktózové intolerance a onemocnění autoimunitního původu,“ doplnila Kopečková.
Podle Národního registru hrazených zdravotních služeb o vykázaných diagnózách bylo v České republice v roce 2021 identifikováno 24 967 osob s tímto onemocněním, z toho bylo 7 800 mužů a 17 167 žen. Počet lidí s tímto onemocněním neustále narůstá a konečné číslo není známé, mnoho osob dosud nebylo diagnostikováno.



Kopečková Jana, vedoucí nutriční terapeutka
e-mail: kopeckova.jana@nemkyj.cz
mobilní telefon: 724 292 574
tel. 518 601 900

Nutriční terapeutky:
Bc. Marie Juránková
e-mail: jurankova.marie@nemkyj.cz
Eva Dudová
e-mail: dudova.eva@nemkyj.cz
Barbora Gajdošová
e-mail: gajdosova.barbora@nemkyj.cz

https://www.nemkyj.cz/nutricni-terapeut


Kyjov 16. 5. 2023