Tisk článku

Nemocnice Kyjov nově poskytuje léčbu proti slepotě

Šance pro starší pacienty a diabetiky. Nemocnice Kyjov začíná léčit závažná oční onemocnění ohrožující především zmíněné skupiny – jako teprve druhá nemocnice v Jihomoravském kraji.

Číst, sledovat televizi, řídit auto, nebo se třeba jen tak rozhlížet okolo sebe. Aktivity, které automaticky bereme jako nedílnou součást našich životů. Očima vnímáme téměř 80 procent informací z našeho okolí. Porucha nebo dokonce ztráta zraku je proto vnímána jako nejhorší smyslové postižení.
Nemocnice Kyjov svým pacientům nově poskytuje léčbu dvou rozšířených onemocnění – „věkem podmíněné makulární degenerace“ a „praktické slepoty“ způsobené cukrovkou. Prvně zmiňovaná choroba ohrožuje osoby starší padesáti let, druhá je nejčastější příčinou ztráty zraku u lidí před padesátkou.
„Věkem podmíněná makulární degenerace“ postihuje centrální část sítnice. Při bilaterálním postižení se nemocný stává prakticky slepým. Jen v naší zemi chorobou trpí zhruba půl milionu lidí. Těžká forma je diagnostikována asi u 150 tisíc pacientů. S prodlužujícím se věkem ale počet nemocných stoupá, náklady na nevidomého či slabozrakého jedince se přitom pohybují v řádu statisíců. „Nemoc způsobují novotvořené cévy vrůstající pod sítnici. Z těchto cév prosakuje tekutina, která vyvolává vznik „puchýřku“ zabraňujícího vidění. Cévy jsou navíc velmi křehké s vysokým rizikem krvácení a pozdějšího vzniku vazivové jizvy s těžkým poškozením zraku,“ popisuje úskalí primář očního oddělení kyjovské nemocnice Evžen Fric. Právě jeho pracoviště teď nově pacientům poskytuje nejúčinnější obranu v podobě vysoce moderních biologických preparátů. „Léčba je velmi drahá, nám se ale podařilo, jako teprve druhé nemocnici v Jihomoravském kraji, vyjednat úhradu těchto léků. Zatím se čtyřmi zdravotními pojišťovnami, což pokryje péči pro bezmála 90 procent našich pacientů,“ vysvětluje ředitel Nemocnice Kyjov Lubomír Wenzl. Preparáty se aplikují opakovaně přímo do oka při lokální anestezii. Obsahují látky zabraňující vzniku novotvořených cév a dalšímu šíření nemoci. „Při včasné aplikaci dochází do dvou let ke stabilizaci zrakové ostrosti až v 90 procentech případů. Počítáme, že jen letos preparáty indikujeme u bezmála dvou stovek pacientů,“ dodává primář Fric.
Tatáž léčba je určena i lidem s tzv. diabetickým makulárním edémem. V současnosti se jedná o hlavní problém diabetu. V Česku cukrovkou trpí skoro 900 tisíc lidí, více než 160 tisíc diabetiků pak má poškozený zrak.
Celosvětově je uváděn nárůst slepoty a těžkého zrakového postižení až o 24 procent za posledních 15 let. Předpokladem úspěšné léčby je v obou případech včasná diagnostika a okamžité zahájení terapie. Prodlení v řádu několika měsíců může způsobit nevratné poškození zraku nebo úplnou slepotu.


Mgr. Filip Zdražil
tiskový mluvčí Nemocnice Kyjov
Mob.: +420 778 734 797
zdrazil.filip@nemkyj.cz