Nemocnice Kyjov proti chřipce bojuje prevencí
3. března 2020
Nemocnice Kyjov proti chřipce bojuje prevencí
Nový typ koronaviru vyvolává stále větší obavy, velkým rizikem je přitom i běžná chřipka. Ročně na ni jen v České republice zemře v průměru 1500 lidí, už měsíc kvůli ní navíc platí na doporučení hygieniků zákaz návštěv ve většině jihomoravských nemocnic. Nejlepší prevencí přitom je důkladné mytí a dezinfekce rukou.
Pro šíření chřipky jsou nejrizikovější uzavřené prostory, ve kterých se setkává více lidí pohromadě. Při vstupech na jednotlivá oddělení Nemocnice Kyjov, v čekárnách, ve vyšetřovnách, ale i na pokojích pacientů jsou proto k dispozici nádobky s dezinfekcí. Jedná se o prostředky na bázi alkoholu. „Při aplikaci je třeba věnovat pozornost i často opomíjeným místům, jako jsou konečky prstů, dlaně, palce a meziprstní prostory. Mytí a dezinfekce by měly probíhat nejméně po dobu 30 vteřin,“ doporučuje epidemiologická sestra Dana Kremlová. Po použití dezinfekčního přípravku se ruce neoplachují, ani neotírají. Zaměstnanci nemocnice jsou pravidelně proškolováni v hygienické dezinfekci rukou. „Jak si správně mýt ruce v rámci osvěty předvádíme i dalším zájemcům, chodívají za námi například celé školní třídy,“ dodává Kremlová.
Vedle důkladného mytí rukou je vhodné dodržovat respirační etiketu – při kašli a kýchání si jednorázovým kapesníkem zakrývat nos a ústa. Po použití kapesník vyhodit do koše a ruce si pokud možno ihned umýt či dezinfikovat. Pokud kapesník není zrovna po ruce, doporučují lékaři kýchat do rukávu, rozhodně ne do dlaně.
Nákaza se přenáší kapénkovou cestou z člověka na člověka – při mluvení či kašlání. Když nemocný pacient kýchne, virus z jeho úst dolétne až 1,5 metru daleko. Přenos je ale možný i nepřímo kontaktem s předměty kontaminovanými sekretem. Virus chřipky umí přežít i desítky hodin. Záleží na povrchu, kam vykašlané kapénky dolétnou. Až dva dny vydrží na hladkých površích. Rizikovým místem tak jsou třeba madla v autobusu či vozíky v nákupním centru. V takových případech by si lidé neměli sahat do obličeje, na oči nebo brát holýma rukama nedostatečně zabalenou stravu. V období rozšířených chřipkových onemocnění je dobré vyhýbat se podávání rukou, objímání, líbání.
Inkubační doba běžné chřipky je poměrně krátká a trvá 12 až 72 hodin. Pacient by tak především v prvních dnech onemocnění měl zůstat doma a nevycházet mezi jiné lidi. „Pro chřipku jsou typické bolesti kloubů, svalů a vysoké horečky. Doporučujeme užívat antipyretika, tedy léky na snížení teploty, třeba paracetamol. Vhodná jsou taky analgetika tlumící bolest. Například ibuprofen, který zároveň snižuje i horečku,“ vysvětluje náměstkyně ředitele pro ošetřovatelskou péči Nemocnice Kyjov Veronika Neničková.
Zatímco většina krajů v uplynulém týdnu zaznamenala klesající nemocnost, v Jihomoravském kraji počet pacientů ještě vzrostl. Nejvyšší podíl chřipkových onemocnění je přitom podle vedoucí protiepidemického odboru Renaty Ciupek právě na Hodonínsku, kde podle údajů Jihomoravské hygienické stanice na 100 tisíc obyvatel připadá 2127 nemocných. V Nemocnici Kyjov proto i nadále platí zákaz návštěv na všech lůžkových odděleních.
Mgr. Filip Zdražil
tiskový mluvčí Nemocnice Kyjov
Mob.: +420 778 734 797
zdrazil.filip@nemkyj.cz
Nemocnice Kyjov,
příspěvková organizace
Strážovská 1247/22
697 01 Kyjov
tel.: 518 601 111
fax: 518 614 176
IČ: 00226912
DIČ: CZ00226912
ID schránky: dj2k6kr