Tisk článku

Oddělení ORL úspěšně odbourává strach dětí z nemocničního prostředí

 Nadstandardní výbava pokojů, včetně televize a DVD přehrávačů, nebo třeba možnost bezplatného pobytu rodičů. To jsou některé z nástrojů, prostřednictvím kterých se lékaři z oddělení ORL kyjovské nemocnice snaží potlačovat obavy dětských pacientů z nemocničního prostředí.

ORL oddělení čítá celkem 20 lůžek, z toho 6 je určeno dětským pacientům. Na jednom z nich před pár dny ležel například sedmiletý Josef – absolvoval operaci nosní mandle. „Každé dítě sem přichází s určitou obavou a to, že tady můžeme být s ním a že se nám nabízí možnost dalších aktivit, jako je třeba sledování DVD nebo malování, to vše děti uvolňuje,“ pochvaluje si Josefova matka Marie Kosková. Se svým synem v nemocnici strávila 3 dny. „Máme zkušenosti, že děti v doprovodu rodinného příslušníka snášejí hospitalizaci daleko lépe. Jsou klidnější před operačním výkonem i v pooperačním období, kdy musejí nějaký čas strávit u nás na pokoji. Přítomnost některého z rodičů tak zamezuje možným psychickým traumatům
z hospitalizace dítěte,“ vysvětluje zástupce primáře ORL Leoš Rousek důvody, proč nemocnice poskytuje rodinným příslušníkům možnost bezplatného pobytu po celou dobu hospitalizace.
Pokoje jsou určeny pro 2 dětské pacienty se dvěma doprovody. Je na nich lednice, skříňky na úschovu osobních věcí, televize, DVD přehrávač, samozřejmostí je wi-fi připojení. Stěny pokojů zdobí obrázky s dětskými motivy – i takové maličkosti působí blahodárně na psychiku dětí a pomáhají odbourat obavy z neznámého prostředí. „Nově využíváme vysoce moderní monitorovací přístroje, na které napojíme pacienta bezprostředně po operaci. Jsou propojeny s monitorem umístěným na sesterně. Okamžitě tak jsme schopni v případě jakýchkoliv patologických změn reagovat,“ dodává Rousek. Servis poskytovaný nejen dětským pacientům vyzdvihuje další matka, jejíž dítě nedávno strávilo několik dnů na ORL kyjovské nemocnice. „Byli jsme dokonale informováni o průběhu celé operace, o tom, co nás čeká. Po zákroku znovu přišel lékař a řekl nám, jak operace dopadla a jakým způsobem ji provedl. Přesně takový přístup od zdravotnictví očekávám – nevyžaduji dokonalou gastronomii a hotelové zařízení, ale profesionální přístup zkušených lékařů,“ říká Lenka Gajdová, jejíž jedenáctiletá dcera Nela prodělala operaci nosní mandle.
Právě ta je v případě malých pacientů nejobvyklejším zákrokem na oddělení ORL kyjovské nemocnice. Operaci nosní mandle tam absolvují v průměru dvě stovky dětí ročně. Nejčastějším projevem jsou opakující se záněty středouší a potíže při dýchání. tyto komplikace se zpravidla začínají projevovat mezi třetím a šestým rokem, kdy nosní mandle zbytní. „Operujeme děti od tří let věku a minimální váhy 15 kilogramů. Zákrok provádíme v celkové anestezii a pod přísnou endoskopickou kontrolou,“ upřesňuje průběh operace nosní mandle Rousek. Je to zákrok, který si zpravidla žádá třídenní hospitalizaci – první den je dítě přijato, druhý den se uskuteční operace a třetí den už pacient odchází domů. Dalším typickým zákrokem u dětí je zmenšení či odstranění krčních mandlí, v tomto případě je hospitalizace týdenní. Po celou dobu může být přítomen i rodinný příslušník - u dětí do 6 let zdarma, v případě starších pacientů si rodiče doplácejí 200 korun na noc za stravu a lůžkoviny.
Ambulancí oddělení ORL kyjovské nemocnice ročně projde zhruba 20 tisíc pacientů, třetinu z celkového počtu tvoří děti.

Mgr. Filip Zdražil
tiskový mluvčí Nemocnice Kyjov
Mob.: +420 778 734 797
zdrazil.filip@nemkyj.cz

14001